Hale namiotowe aluminiowe czy stalowe

Hale namiotowe aluminiowe czy stalowe?

Na zdrowy rozum wydaje nam się, że hala stalowa jest mocniejsza.
Aluminiowa lekka, może nie koroduje ale jak mocniej kopniesz to się wygina…. Pozory mylą.

Hala aluminiowa…

Aluminium dzięki technologii o nazwie ekstruzja może w swoim przekroju przybierać niemalże dowolne kształty.  Nie uzyskamy tego efekty w przypadku stali.

Stal aby realizowała nam plan konkretnej wytrzymałości w strukturach halowych stosuje się w postaci albo potężnego dwuteownika (bardzo rzadko) albo spawanej z różnego rodzaju gotowych wyrobów hutniczych (płaskowniki, kątowniki) kratownicy.

Wszystkie poważne firmy w Polsce i „na zachodzie” już dawno odeszły od budowy hal namiotowych stalowych na rzecz właśnie Aluminiowych. Dlaczego?

Aluminium:

  • Dzięki możliwości stosowania dowolnie zaprojektowanego kształtu możemy otrzymywać super wytrzymałe profile łącząc to z bardzo twardymi stopami aluminium dalece przekraczające wytrzymałości elementów stalowych.
  • Niższa waga konstrukcji. Co za tym idzie szybszy i łatwiejszy montaż i demontaż hali. Często bez potrzeby użycie sprzętu ciężkiego, jeżeli to konieczne.
  • Jeden z ważniejszych atutów – brak korozji. Odpowiednio połączone systemy aluminiowo-stalowe nie będą nigdy rdzewiały. Konstrukcje są właściwie nieśmiertelne
  • Dodatkowy atut dowolnie zaprojektowanego systemu aluminiowego to idealny montaż plandek w specjalnie zaprojektowanych do tego celu komorach w profilu aluminiowych – niewykonalne w przypadku systemów stalowych.

Stal:

  • Ciężka mocena konstrukcja – często niestety gubiąca swoje parametry wytrzymałościowe ze względu na słabe spawy lub częściej utraconą geometrię ramy po obróbce cieplnej w postaci ocynku ogniowego
  • Duża konstrukcja kratownicaowa zabierająca nierzadko dziesiątki metrów kwadratowych naszego magazynu. Hala jest także dużo niższa w środku.
  • Pomimo rzadko stosowanego ocynku w związku z agresywniejszą  skropliną szczególnie występującą w halach namiotowych pojawiają się ogniska korozji
  • Brak systemów montażu plandek. Najczęściej nieudolne próby nakładania profili aluminiowych na konstrukcję stalową kończą się niekorzystnym efektem wizualnym i wcale nie usprawniają hali stalowej do utrzymania plandeki na dachu przy ostrych porywach wiatru.

Ceny?

Faktem jest, że ceny hal stalowych głównie ze względu specyficzny na rodzaj wykonujących je firm (tzw. garażowe) są niższa. Jest to jednak pozorna oszczędność. Nakłady poniesione na hale w postaci wymian plandek i awarii dalece przekraczają koszty eksploatacyjne hal aluminiowych już po pierwszych 5 latach użytkowania.

Zainteresowała Cię nasza oferta lub masz dodatkowe pytania?
Skontaktuj się z naszym działem handlowym lub skorzystaj z formularza wyceny.